Strona główna Artykuły Przemyślenia Ludzkość potrzebuje nowego celu
Ludzkość potrzebuje nowego celu

Ludzkość potrzebuje nowego celu

0
1

Przyglądając się wielu procesom społecznym zachodzącym na Ziemi, desperackim próbom łatania gospodarek za pomocą nowych wojen, abstrakcyjnego zadłużenia tworzonego u podstawy istnienia obecnego systemu monetarnego, kombinowania z transchumanizmem etc. – doszedłem do pewnego wniosku.

Ludzkość potrzebuje zredefiniować na poziomie zbiorowym swój cel istnienia.

Do tej pory jedziemy na przetrwaniu. Wszystko co robi człowiek na poziomie zbiorowości jest krótkowzrocznym myśleniem o przetrwaniu. Mówię krótkowzrocznym, gdyż wiele ze sposobów na przedłużenie przetrwania w obecnej formie wiąże się np. ze zniszczeniem środowiska naturalnego, lub nawet samego organizmu człowieka (patrz niektóre działania farmacji, nagminne stosowanie ciężkich antybiotyków czy nowe szczepionki).

Na poziomie jednostki wszystko to się jeszcze mocniej przenosi – życie przeciętnego człowieka podyktowane jest przetrwaniu. Robimy wszystko by przetrwać. Dostosowujemy się do wypaczonego systemu bo nie widzimy innej opcji na własne przetrwanie. Naginamy nie raz swoje zasady moralne i sumienie bo inaczej nie widzimy sposobu na przetrwanie w określonych sytuacjach. Staramy się gromadzić dobra aby “się zabezpieczyć” bo czujemy się potwornie zagrożeni – zarówno jako jednostki jak i narody, cała zbiorowość.

Ośmielę się jednak powiedzieć, że dziś przetrwanie to już za mało.

Czuje to wielu ludzi na całym świecie. Ludzie mówią, że “coś jest nie tak” z tym światem. Odczuwają wewnętrznie potrzebę zmiany i innego sposobu na życie ale go w większości po prostu jeszcze nie widzą. Bogaci miewają równie bogate depresje i zaburzenia – widać, że posiadanie to nie wszystko.
W społeczeństwie rozwija się marazm, zobojętnienie, poczucie niemocy, a to dlatego, że stare sposoby działania przestają zapewniać nam satysfakcję a nowych jeszcze nie widzimy. Przetrwanie to za mało.

Ludzkość potrzebuje jak czystej wody – nowego celu swojego istnienia.

Przetrwanie powinno stać się tym, czym powinno być już od dawna. Rzeczą naturalną, oczywistą o którą nie powinniśmy musieć się martwić każdego dnia, jednocześnie nie mając żadnego szerszego celu. Wiadomo, że każda cywilizacja ma jakieś wyzwania także te związane ze swoim bytem i przetrwaniem. Jednak większość obecnych problemów związanych z przetrwaniem zafundowaliśmy sobie sami poprzez chory system społeczny którego boimy się zmieniać, bo niby bez niego ani rusz. To taki syndrom więziennej celi, gdy wypuszczony na wolność człowiek chodzi w kółko na przestrzeni trzech metrów lub szuka sobie małego zacisza bo to środowisko do którego nawykł i w którym czuje się “bezpiecznie”. My zaś przywykliśmy do klatki społecznej i systemu tej cywilizacji jako całości. Na szczęście budzi się w nas nowa potrzeba i to jest dobre, choć okres ten jest szczególnym wyzwaniem i niektórzy mogą czuć się w nim źle, bo czują już, że stare im nie wystarcza do szczęścia, ale nowe jeszcze nie nadeszło.

Cywilizację tworzymy my sami. Najskuteczniejszym sposobem zmiany jest stworzenie nowego systemu który sprawi, że stary stanie się przestarzałym i nie efektywnym, a ludzie wybiorą nowy, lepszy.
Ile czasu poświęcamy by się realnie do tego przyczynić? Nie pytam o fantazjowanie, pytam retorycznie o działania, które coś posuwają do przodu i przede wszystkim budują i integrują społeczność.

Społeczność jest podstawą cywilizacji. Proces ten musi więc przebiegać od wzajemnego poznania się, otwarcia się na siebie, tworzenia społeczności, rozwoju i współpracy w zakresie tych społeczności i dopiero budowania w nich nowych rozwiązań.

Wracając do głównego tematu nowego celu ludzkości. Naszym nowym celem, który realizowali byśmy zarówno jako zbiorowość jak również na poziomie jednostki powinno być samopoznanie, samodoskonalenie i otwarte poznawanie otaczającego nas wszechświata, oparte na otwartym umyśle a nie jak dziś często to jest ograniczone próbą trzymania się starych dogmatów czy to dogmaty religijne czy to dogmaty “naukowe”.
Ludzkość powinna dostrzec potrzebę prawdziwego samopoznania i samodoskonalenia oraz zrozumieć leżący w tym potencjał, gdyż prawda jest taka, że wszelkie niedostatki i niedobory obecnie trzymające nas na etapie walki o przetrwanie są sztucznie wykreowane i mogą być rozwiązane.
Jeśli ktoś pomyśli, że wówczas nie będziemy mieli co robić i “czym się bawić” to jest bardzo krótkowzroczny. Wtedy dopiero się zacznie zabawa i prawdziwy rozwój ludzkości.

Obecne “zabawy władzą” w wykonaniu możnowładców tej planety są nic nie wartą dziecinadą w porównaniu z tym co na nas czeka gdy zaczniemy działać jako zbiorowość naprawdę w swoim wspólnym, zdrowym interesie a nie jak obecnie w oparciu o pasożytnictwo, zabieranie innym etc. Dlatego częściowo mnie dziwi takie podejście i wieści o tym, że np USA szykują się do kolejnej wojny by reanimować swoją gospodarkę. Widać chyba jasno, że stare podejście się nie sprawdza i tylko pogarsza sytuację. Potrzebujemy zredefiniować to podejście jako całość. Potrzebujemy tego jak ryba wody i każdy ma tu możliwość a nawet powinność wniesienia swojego wkładu. Cywilizację tworzymy my i my możemy ją zmienić. Aby jednak zacząć musimy zacząć ze sobą współpracować, poznawać się, szanować się nawzajem, ufać sobie – bez tego, bez wzajemnego zaufania i prawdziwej współpracy nie powstanie żaden zdrowy system a jedynie powtórka tego co mamy tylko w innym wydaniu. Podejmijmy więc działanie integracyjne zaczynając od małych kroków które możemy naprawdę zrobić i idźmy coraz dalej a ani się obejrzymy ta metoda małych ale realnych kroków zaprowadzi nas do czegoś znacznie większego i wspanialszego.

Chciało by się więc zakończyć ten tekst starym sloganem i plakatem z pewnym amerykańskim sędziwym człekiem w charakterystycznym kapeluszu.. “Potrzebujemy Ciebie!” głosi hasło. I to jest prawda uniwersalna niezależna od systemu. Bo społeczeństwo tworzymy razem poprzez swój wkład bez którego jesteśmy cichym poparciem obecnego systemu. Przyszły czasy kiedy nasze czyny lub ich brak stają się deklaracją poparcia. Jednak coś dobrego jako społeczeństwo możemy wytworzyć tylko aktywnie projektując i tworząc owe dobro.

Działajmy więc razem metodą małych realnych kroków zamiast żyć marzeniami, a naprawdę wszystko się ułoży.
Do dzieła!

Qba

Qba Moja najnowsza książka "Zakazana Wiedza" już dostępna. Zachęcam do zakupu i czytania. :) Więcej na: http://jakubniegowski.pl
Teksty w serwisie stanowią opinie ich autorów. Jeśli posiadasz inny punkt widzenia, napisz artykuł. Teksty możecie wysyłać na adres redakcja [małpa] alternatywnemedia.pl
AlternatywneMedia.pl